Něco málo o Keltských magických symbolech
Je až s podivem, jak se nám do keltského pohanství často až násilně vecpávají věci, které tam nemají vůbec být. Mám na mysli zejména magické symboly. Takzvané Taranisovo kolečko a z něj vycházející keltský kříž v kruhu v tuto chvíli ponechám stranou, neboť to nejsou magické symboly, nýbrž pomůcky podobné našim tištěným kalendářům.V několika posledních letech nám knižní trh i Internet zaplavily doslova stovky knih o magii a přírodním pohanství a všechny mají jedno společné. Je to znak pentagramu.

Než se pustím do vysvětlení, odkud, že ho Keltové sebrali. vraťme se na chvíli do dob dávno minulých. Představme si život Keltů, kteří sili obilí, pásli dobytek, věnovali se řemeslům, občas bojovali a hlavně neustále pozorovali přírodu, protože je obklopovala, protože její znalost jim umožňovala přežití. Jistě si brzy všimli dvou doplňků jednoho celku, někdy mylně vydávané za protiklady - muž/žena, noc/den, zima/teplo, sucho/mokro. Tyto dvojice nejsou protiklady, protože jedna by nemohla existovat bez té druhé, jinak řečeno, nebyla by rozpoznatelná. Takhle nějak se do keltského povědomí vloudila dvojka jakožto číslo vyjadřující dvojí podstatu věcí.
Kde však vzali trojku, jejíž mimořádný význam zdůrazňují všechny legendy? Odpověď je zase v přírodě. Během dne je slunce "žádné", těsně u obzoru (ráno a večer), vysoko nad hlavou. Měsíc je v novu, půlce, úplňku. Během roku je příroda "mrtvá" pod vrstvou sněhu a ledu, pak v období květu a poté zrání a sklizně plodů - uvědomme si, že Keltové neznali naše ranné odrůdy, takže rostliny napřed všechny kvetly a pak zase všechny měly zralé plody, nebylo to promíchané, jako dnes. Nad dvojí podstatu věci (nov/úplněk, kytka pod sněhem/je zelená, den/noc) tu najednou vystupuje vyšší uspořádání podle čísla tři, které taktéž popisuje přirozenost věcí.
Pro trojku svědčí ještě jedna skutečnost a to, že toto číslo představuje nejmenší možný model rodiny, neboli výsledku spojení dvou jedinců. Spojím-li samce a samici coby dvojí aspekty jednoho celku, dostanu vyšší kvalitu věci vyjádřenou už ne dvěmi částmi, ale třemi.

Keltové dokázali svět kolem sebe uchopit svými smysly, odhalili jeho skrytý vnitřní řád a symbolicky si jej vyjádřili čísly dvě a tři. Tato dvě čísla dokáží přírodu popsat v celé své úplnosti, jakékoliv další číslo by tu už bylo navíc. Mezi další významná čísla patří čtyřka vyjadřující služebnost, podřízenost, závislost, pak "božská" šestka (2x3) a samozřejmě magicky silná devítka (3x3). Pětka a sedmička sem prostě nepatří. Jenom bych rád upozornil na jednu drobnost a sice, že 2/3=0,67.
Poznámka: Když jsem tohle psal, ještě jsem nevěděl o fysikální teorii více rozměrů. Sice jsem se učil počítat ve vícerozměrných prostorech, ale to byla čirá matematická hříčka. Fysikové však dokázali mnohem víc, zájemci najdou více informací na téhle stránce. Má to hodně obrázků, natahuje se to poněkud déle, ale bez nich by text ztrácel smysl. Jestli jsi stránku nečet, bude ti následujích pár řádků připadat nesmyslně. Z teorie vyplývá až neuvěřitelné potvrzení keltské symboliky čísel.
- 2 směry pohybu v rámci jednoho rozměru - dopředu/dozadu nebo doleva/doprava, dva doplňky jedné věci
- 3 velké prostorové rozměry - trojka jako první magické číslo, nejmenší možný model stvoření, možná i prostoru schopného pojmout živé bytosti
- 4 velké rozměry a čas - čtyřka je číslem služebnosti, závislosti, podřízení. živí tvorové nenadaní alespoň lidskou inteligencí jsou plně v zajetí časoprostoru
- 6 stočených malých rozměrů - šestka vyjadřuje skrytý řád světa, dvojí podstatu věcí, dva doplňky téhož násobené trojkou
- 9 malých i velkých rozměrů - devítka je magicky nejsilnější číslo vyjadřující bohy, tedy ty, kteří dokonale ovládají veškerý prostor
Zlatý řez je vůbec zajímavý poměr a v přírodě je všeobecně rozšířený, například výšku lidské postavy lze rozdělit v pase na dvě části, které budou v poměru zlatého řezu. Totéž platí o délce paže rozdělené v lokti, o noze dělené v koleni a dalších. Se Zlatým řezem souvisí takzvaná Fibonacciho čísla a zlomky, které vyjadřují například způsob rozložení listu na stoncích rostlin. Zlatý řez je další způsob vyjádření skrytého řádu světa. A co má společného s pentagramem?
Pokud je pentagram nakreslený tak, jako na obrázku, pak hodně. Každou spojnici dvou vrcholů hvězdy protínají dvě jiné spojnice. Tato protnutí dělí spojnici na delší a kratší část právě v poměru Zlatého řezu. Není divu, že se pentagram stal symbolem dokonalosti vesmíru. Pythagorejci si jej zvolili za svoje tajné poznávací znamení. Později se pentagram rozšířil po Evropě a stal se tím, čím jej známe dnes - magickým symbolem, mnohdy zatracovaným.
Někteří autoři jej dokonce zařadili i mezi Keltské symboly, napsali o tom knihy jejichž čtenáři tuto myšlenku přejali. Jenže pentagram do Keltské věrouky a magie nepatří.
Nedávno mě jedna Keltoložka (promiň, zapoměl jsem jméno) upozornila na další důležitý znak, který mi tu chyběl. Takže to honem napravuji.
